عصر خوزستان: آبادان – ایرنا – فرمانده منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: فضاسازی مناسب یادمان شهدای عملیات والفجر۸ در اروندکنار برای استقبال از کاروان‌های راهیان نور در حال انجام است. دریادار دوم پاسدار امراله نوذری روز دوشنبه ، بیان کرد:تغییراتی در فضاسازی محیطی و اداوات جنگی یادمان والفجر۸ در یک سال اخیر با توجه […]

عصر خوزستان:

آماده‌سازی یادمان شهدای عملیات والفجر۸ در حال انجام است

آبادان – ایرنا – فرمانده منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: فضاسازی مناسب یادمان شهدای عملیات والفجر۸ در اروندکنار برای استقبال از کاروان‌های راهیان نور در حال انجام است.

دریادار دوم پاسدار امراله نوذری روز دوشنبه ، بیان کرد:تغییراتی در فضاسازی محیطی و اداوات جنگی یادمان والفجر۸ در یک سال اخیر با توجه به وضعیت کرونایی کشور و حضور نیافتن کاروان‌های راهیان نور اجرا شده که جنبه بصری بهتری به بازدید کننده ارایه می‌دهد.

وی افزود: با استقرار اداوات جنگی و فضاسازی محیطی در این یادمان، موانع دشمن در عملیات والفجر۸ برای روایتگری بازسازی و شبیه سازی شده است.

سردار پاسدار نوذری به پیش بینی احداث مسجد یادمان شهدای عملیات والفجر۸ در این یادمان به وسعت یک هزار متر مربع اشاره کرد و گفت:محوطه یادمانی نیز افزایش یافته و مسیرهای منتهی به آن برای استقبال از کاروان‌های راهیان نور آماده است.

وی بیان کرد: در ۲ سال گذشته حضور کارون‌های راهیان نور در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس به دلیل فراگیری کرونا امکان‌پذیر نبود ولی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و اقدامات دولت در خصوص واکسیناسیون عمومی که کاهش آمار بیماری را درپی داشت، اعزام این کاروان‌ها از سرگرفته می‌شود.

فرمانده منطقه سوم نیروی دریایی سپاه گفت:پیش بینی می‌شود تا حرکت کارون‌های راهیان نور به مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس از جمله یادمان والفجر۸ به تدریج از سرگرفته شود.

به گزارش ایرنا انواع اداوات سبک و سنگین جنگی و شناورهای تندرو سپاه در یادمان شهدای عملیات والفجر۸ در کنار ساحل اروندرود در بخش اروند کنار آبادان، جانمایی و به نمایش گذاشته شده است.

آماده‌سازی یادمان شهدای عملیات والفجر۸ در حال انجام است

عملیات والفجر ۸ که از آن به عنوان نبرد اول فاو نیز نام برده می‌شود، عملیات آبی خاکی بود که در آن نیروهای سپاه پاسداران و ارتش ایران با استفاده از اصل غافلگیری از اروندرود عبور کرده و شبه‌جزیره فاو در جنوب عراق را فتح کردند.
عملیات والفجر هشت، در بهمن سال ۱۳۶۴ آغاز شد و رزمندگان اسلام در پیش از ظهر نخستین روز عملیات، پرچم بارگاه مقدس رضوی را بر فراز مسجد جامع بندر راهبردی فاو عراق، به اهتزاز درآوردند.

موقعیت حساس اروندکنار به همراه نخلستان‌های وسیع آن که پوشش مناسبی برای تدارک و جابه‌جایی نیرو به شمار می‌آمد، در موفقیت آمیز بودن عملیات والفجر۸ بسیار موثر بود.
به پاس دلیر مردی‌ها و رشادت‌های رزمندگان دلیر اسلام در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۸۰(ه.ش) مصادف با دهم محرم الحرام سال ۱۴۲۲(ه.ق) پیکر هشت غواص شهید گلگون کفن و گمنام عملیات والفجر ۸ در یادمان شهدای این منطقه به خاک سپرده شد.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور چندی پیش گفته بود: امسال با تمهیداتی که اندیشیده شده قرار است پس از ۲ سال، اعزام اردوهای راهیان نور از سر گرفته شود.

 سردار نادر ادیبی اضافه کرد: حرکت سراسری کاروان‌های راهیان نور برای زیارت یادمان های دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا از بهمن امسال آغاز می‌شود.

منبع: ایرنا